Manapság minél távolabb vagy a valódi termeléstől, annál többet keresel.
Ez pontosan így van.
Ami meg ezt a kérdést illeti, először is, tisztázzuk, hogy itt most "szocialista" gazdaság alatt csakis a baloldali, marxista-leninista szocializmust értjük. (Mert van ám másfajta is. )
Ennek fényében azt tudom mondani, hogy egyik sem életképes: a kapitalizmusnak, a magántulajdon "szentsége miatt", folyamatos expanzióra van szüksége, mivel újabb és újabb termelőket és vásárlókat akar bevonni a gazdaságba, úgy, hogy eközben a leggazdagabbak rétege egyre kisebbé válik. Ez pedig egyre nagyobb szakadást eredményez az emberek között. Ha belegondolunk gazdasági szempontból a harmadik világbeli gyerekmunka, meg a hasonló kizsákmányolások kapitalista szemmel nézve a "legideálisabb" állapot, hiszen így lehet a legolcsóbban termelni, és ha csak gazdasági szempontokat nézünk, akkor ez így egyszerű: minél olcsóbban legyártani valami szart egy szegény országban, és azt minél drágábban eladni a gazdag országokban. Az emberi jogokra meg ugye szarunk, átlagamerikai azt se tudja, mi az a harmadik világ, nem hogy mi zajlik ott... De ez önfelszámoló, hiszen az elején már írtam, hogy ez a rendszer szétszedi az emberiséget. Egyszerűen, szerintem a dolog arra megy, hogy a végén már túl kevés lesz az olyan ember, aki még fogyasztani tud, mivel a többség elcsórósodik, és utána meg már nem lehet kinek eladni, amit megtermeltek.
A (baloldali) szocializmus meg azért működésképtelen, amit Gabesz is írt. A gazdasági élet "alsó része", vagyis akik effektíve termelnek (munkások, parasztok) teljességgel érdektelenné vállnak a termelésben, hiszen nem maguknak, hanem egy elvont valaminek (a közösségnek) dolgoznak. Emellett a 60-70-80as években az is gond volt, hogy ez a termelési módszer nem tudta előállítani azokat a dolgokat, amikre az emberek vágytak (normális autók, háztartási eszközök, ruhák, luxuscikkek stb.) szal, ha valaki ebben a gazdaságban még egész jól is keresett (pénzben), azt nem tudta beváltani igazából semmire. Itthon hiába lett volna rá pénzem nem vehetett mercit, mert nem lehetett kapni. A külföldi árakhoz képest pedig még a jobban keresők többsége se volt elég gazdag. (És külföldön vásárolni akkoriban nem is volt éppen egyszerű)