Cogito ergo sum

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Cogito ergo sum

Na gondolkodjunk!


3 posters

    Vallások, hitviták

    Loah
    Loah


    Hozzászólások száma : 10
    Join date : 2011. Jan. 18.
    Age : 30
    Tartózkodási hely : Kaposvár

    Vallások, hitviták Empty Re: Vallások, hitviták

    Témanyitás  Loah Pént. Márc. 25, 2011 11:08 pm

    Aes: kétféle gyónás van: az említett úrvacsora előtti, ami gyakorlatilag csak egy egységesen elmondott párbeszéd (erre nem nagyon találtam jobb szót) a gyülekezet és a lelkész között. Ez egyébként olyan szinten nyilvános, hogy ha teszem azt "külsősként" bemész egy istentiszteletre, akkor nem zavarnak ki, ugyanúgy részt vehetsz benne, viszont úrvacsorát nem kaphatsz - elméletileg, gyakorlatilag meg lelkésztől függ.
    Van viszont egy külön kérhető, gyakorlatilag a formájában és lényegében teljesen megegyező gyónás, mint a katolikusoknál, viszont ez jóval ritkább - az emberek nem is nagyon vannak tisztában vele, hogy létezik ez is.

    Slane: "Ergo csekély az esélye, hogy bármi újdonság merül fel a beszélgetés közben." - erre válaszolva írtam azt, amit. Eleve annyiféle vallási irányzat/tan van, hogy nincs nagyon ember, aki teljes mértékben átlátja őket, netán ki is tud rajtuk igazodni. Pont emiatt nagyobb az esélye, hogy új információra teszel szert egy "vita" (már megmagyaráztad, hogy miért nem vita Vallások, hitviták 27937 ) során.
    A képpel amúgy egyetértek, sokszor tényleg egyszerűbben meg lehet oldani dolgokat, mint amennyit problémáznak rajta az emberek. Ismerjük is az árvizes-papos-hajós viccet. Vallások, hitviták 27937
    Slane
    Slane
    Admin


    Hozzászólások száma : 91
    Join date : 2011. Jan. 17.
    Age : 32

    Vallások, hitviták Empty Re: Vallások, hitviták

    Témanyitás  Slane Pént. Márc. 25, 2011 1:56 pm

    "Az előző hsz-ből te is láthatod, hogy azért messze nincs így"

    Már miért ne lenne? Mindenki más vallásból/fantasy könyvből/négyjegyű függvénytáblából vesz át dolgokat.

    "Amúgy őszintén szólva magam se tudom, hogy mennyire fogadom el az evolúcióelméletet."

    Már miért is nem? Vallások, hitviták 475487

    Egyébként, hogy tovább szítsam a kedélyeket:

    Vallások, hitviták 6330_700b

    Vallások, hitviták 459984
    Aes Sedai
    Aes Sedai


    Hozzászólások száma : 79
    Join date : 2011. Jan. 18.
    Tartózkodási hely : Pécs

    Vallások, hitviták Empty Re: Vallások, hitviták

    Témanyitás  Aes Sedai Pént. Márc. 25, 2011 1:38 pm

    Loah, köszi a válaszokat. Azt sejtettem, hogy szentek kultusza nálatok sincsen, de ebben nem voltam biztos.

    Ez a gyónási rész, amit említettél nyilvánosan zajlik? Úgy értem, hogy a gyülekezet előtt kell vallomást tenni, vagy ugyanúgy elzárva, min t a katolikusoknál? (Csak te meg a pap/lelkész)

    Katolikusoknál az áldozás tudtommal nagyjából egységesen zajlik. De pontosan nem tudom. Az biztos, hogy azért elég szigorúak a keretek. Viszont látom az evangélikus vallásban a borból is kapnak a hívek, ez katolikusoknál csak a papnak jár. (Amúgy sose tudtam, hogy ez miért alakult így, de a római egyháznál ebből sose engedtek.)

    Evolúció: hát ebben eléggé másként vélekednek az egyes felekezetek, de adott esetben az egyes papok, lelkipásztorok is. Amúgy őszintén szólva magam se tudom, hogy mennyire fogadom el az evolúcióelméletet.
    Loah
    Loah


    Hozzászólások száma : 10
    Join date : 2011. Jan. 18.
    Age : 30
    Tartózkodási hely : Kaposvár

    Vallások, hitviták Empty Re: Vallások, hitviták

    Témanyitás  Loah Csüt. Márc. 24, 2011 6:30 pm

    Slane írta:mert szinte mindenki a nagyobb vallási irányzatokból vesz át dolgokat, ha nem is teljesen, de részlegesen. Ergo csekély az esélye, hogy bármi újdonság merül fel a beszélgetés közben.

    Az előző hsz-ből te is láthatod, hogy azért messze nincs így Vallások, hitviták 27937.
    Én személy szerint már csak azért is szeretek belemenni ilyen témákba, mert egyrészt szerintem szélesedik a látóköröm, másrészt meg érdekel is a téma Vallások, hitviták 27937.

    Aes:
    szentek: csak a szentháromságot fogadjuk el. Ha jól tudom, akkor a szenteket csak a római- és görögkeleti katolikusok tisztelik.
    gyónás/feloldozás: az egyik fő különbség a katolikusokhoz képest ebben rejlik. Mi úgy tartjuk, hogy Isten minket bűnösen szeret, és pont emiatt van szükségünk Jézusra, mert saját erőnkből nem tudjuk megváltani a bűneinket (viszont ez messze nem jelenti azt, hogy nem foglalkozunk azzal, amit teszünk!). Ennek ellenére viszont az úrvacsorán (=áldozás) belül van egy gyónási rész, de ennek nincs akkora jelentősége, mint a katolikusoknál.
    áldozás/úrvacsora menete: nálunk minden hónap második vasárnapján van, plusz a nagy ünnepeken mindig. Ha jól tudom, akkor a katolikusoknál is csak egy általános kerete van, de inkább tradíciók alakították azt - nálunk legalábbis akárhova mész, mást látsz. Az alap nagyjából így néz ki: hogy lemegy a liturgia, majd: gyónási ének -> gyónási igeolvasás -> gyónási kérdések, imádság -> úrvacsora (Kaposváron az oltár körül a térdeplőn térdelve várjuk először az ostyát, majd a bort, ezután a következő adag ember térdel, stb), aztán hirdetések.
    evolúcióelmélet: Azt nem tudom pontosan, hogy van-e általánosan elfogadott álláspont, de itt is valószínűleg a "tudomány foglalkozzon a "Hogyan?" kérdéssel, a teológia majd a "Miért?"-tel" elv működik. (Nagyjából annyi, hogy az evolúció sem ellenkezik semmivel a Bibliában, csak rugalmasabban kell kezelni a kérdést.)

    Kicsit sokat írtam, na mindegy Vallások, hitviták 27937.
    Slane
    Slane
    Admin


    Hozzászólások száma : 91
    Join date : 2011. Jan. 17.
    Age : 32

    Vallások, hitviták Empty Re: Vallások, hitviták

    Témanyitás  Slane Csüt. Márc. 24, 2011 6:12 pm

    Hát én már csak ilyen szar alak vagyok, hogy nem hiszek lemészárolt szentekben, meg egy keresztben amire brutálisan felszögeztek és azon megkínoztak egy amúgy tök érdekes dolgokról mesélő fiatalembert. Vallások, hitviták 859427
    Egyébként meg igenis hiszek a túlvilágban, illetve tök jó ha van olyan, meg egyfajta érzelemmentes, törvényszerűségek felett álló, azokat alkotó valamiben. Vallások, hitviták 129774
    Aes Sedai
    Aes Sedai


    Hozzászólások száma : 79
    Join date : 2011. Jan. 18.
    Tartózkodási hely : Pécs

    Vallások, hitviták Empty Re: Vallások, hitviták

    Témanyitás  Aes Sedai Csüt. Márc. 24, 2011 2:52 pm

    Ezzel tulajdonképpen elszóltad magad, hogy materialista/ateista vagy. Vallások, hitviták 864764 Amúgy szerintem egyedül pont a materialistákat lehet meggyőzni Isten létéről. Vallások, hitviták 459984 De ne aggódj, veled nem fogok próbálkozni. Nekem amúgy sincs vallásom, csak hitem. Vallások, hitviták 864764
    Slane
    Slane
    Admin


    Hozzászólások száma : 91
    Join date : 2011. Jan. 17.
    Age : 32

    Vallások, hitviták Empty Re: Vallások, hitviták

    Témanyitás  Slane Csüt. Márc. 24, 2011 2:15 pm

    Loah írta:"a hitvitáknak semmi értelme. "

    Miért, minek van több értelme? Vallások, hitviták 27937

    "A vita érvek ütköztetése, célja a vitapartnerétől eltérő vélemény igazolása, a partner meggyőzése."
    /forrás: Wikipedia/


    Na mármost egy teljesen saját véleményen alapuló eszme, vallási irányzatot milyen érvekkel támasztasz alá? Egy hitvitában soha nem lesz végső megoldás, kompromisszum vagy bármi egyéb. Úgyis a te gondolataid az értékekről, túlvilágról lesznek mindig az igazság, a másiké meg hatalmas faszság.

    Le lehet írni a gondolatokat, megismerni a másik eszmerendszerét, és nagyjából ennyi, ennél többet nem lehet hozzáadni. Csak ez meg nem vita. Csak ez nekem már elsőre is végletekig unalmas és érdektelen volt, mert szinte mindenki a nagyobb vallási irányzatokból vesz át dolgokat, ha nem is teljesen, de részlegesen. Ergo csekély az esélye, hogy bármi újdonság merül fel a beszélgetés közben. Én meg főként ezt a Világot akarom minél jobban megismerni, és nem egy szarráidealizált, mindent felülről megmagyarázható álvalóságot. Vallások, hitviták 515428 Aztán ez nyilván csak az én véleményem, ezért is írtam, hogy én kimaradok ebből.
    Aes Sedai
    Aes Sedai


    Hozzászólások száma : 79
    Join date : 2011. Jan. 18.
    Tartózkodási hely : Pécs

    Vallások, hitviták Empty Re: Vallások, hitviták

    Témanyitás  Aes Sedai Csüt. Márc. 24, 2011 1:54 pm

    Pécsi vagyok. Itt sztem nem nagyon vannak evangélikusok. Főleg katolikusok laknak errefelé, meg reformátusok is akadnak, legalábbis egy templomuk van Pécsen.

    Am az evangélikusokkal kapcsolatban lennének kérdéseim:
    - szenteket tisztelitek?
    - gyónás, feloldozás van?
    - az áldozás hogyan zajlik?
    - evolúcióelméletet elfogadja a vallás?

    Most hirtelen ennyi jut eszembe. Vallások, hitviták 27937
    Loah
    Loah


    Hozzászólások száma : 10
    Join date : 2011. Jan. 18.
    Age : 30
    Tartózkodási hely : Kaposvár

    Vallások, hitviták Empty Re: Vallások, hitviták

    Témanyitás  Loah Csüt. Márc. 24, 2011 12:40 pm

    Miért, Aes, merre laksz?
    Országosan 3% az átlag, de az a durva, hogy így is a harmadik legnagyobb felekezet Vallások, hitviták 27937.
    Aes Sedai
    Aes Sedai


    Hozzászólások száma : 79
    Join date : 2011. Jan. 18.
    Tartózkodási hely : Pécs

    Vallások, hitviták Empty Re: Vallások, hitviták

    Témanyitás  Aes Sedai Csüt. Márc. 24, 2011 9:24 am

    Szerintem mindenféle vitának van értelme. Vallások, hitviták 864764 Csak el kell fogadni azt, hogy sose győzzük meg a másikat, mert minden ember makacs. Vallások, hitviták 459984 De attól még érdemes megismerni a különféle álláspontokat.

    Evangélikus vallásról am nem sokat tudok. Itt nálunk nem nagyon vannak, vagy legalábbis én nem tudok róluk.
    Loah
    Loah


    Hozzászólások száma : 10
    Join date : 2011. Jan. 18.
    Age : 30
    Tartózkodási hely : Kaposvár

    Vallások, hitviták Empty Re: Vallások, hitviták

    Témanyitás  Loah Szer. Márc. 23, 2011 9:23 pm

    "a hitvitáknak semmi értelme. "

    Miért, minek van több értelme? Vallások, hitviták 27937
    Slane
    Slane
    Admin


    Hozzászólások száma : 91
    Join date : 2011. Jan. 17.
    Age : 32

    Vallások, hitviták Empty Re: Vallások, hitviták

    Témanyitás  Slane Szer. Márc. 23, 2011 2:32 pm

    Maradhat. Miért ne maradhatna? Egy vallás nem csak a halál és a túlvilág kérdésével foglalkozik, hanem egy alapvető értékrendet, erkölcsi rendszert állít fel a hívők számára.

    Mivel egyik egyházi felekezetnek sem vagyok aktív tagja (elvileg katolikus vagyok, asszem), plusz nem is igazán szoktam erről gondolkodni (néha ha olyan kedvem van akkor igen), úgyhogy én kimaradok az egészből.

    Ja és még, hogy ne maradjatok ki a szokásos döféseimből: a hitvitáknak semmi értelme. Vallások, hitviták 118159 Vallások, hitviták 459984
    Loah
    Loah


    Hozzászólások száma : 10
    Join date : 2011. Jan. 18.
    Age : 30
    Tartózkodási hely : Kaposvár

    Vallások, hitviták Empty Vallások, hitviták

    Témanyitás  Loah Kedd Márc. 22, 2011 10:16 pm

    Na megpróbálom megtörni egy kicsit ezt a passzivitást Vallások, hitviták 27937.

    A topic címe talán elég beszédes - bár van már Halál és Túlvilág téma, majd az okosabbak eldöntik, hogy elférnek-e egymás mellett.

    Kezdem is: evangélikus vagyok, lelkészcsaládban nőttem fel, ezért nem nagyon volt kérdés, hogy hogyan s miként. Nem tudom, hogy másként választanék-e, ha nem születtem volna ide - mondjuk ezt nem is fogom valószínűleg megtudni.
    Az evangélikus gondolkodásmódot nem tudom, hogy mennyire ismeritek, és mennyire kellene kifejtenem - ha van rá igény, majd később megteszem. Ezekkel egyébként túlnyomó részt egyetértek (jóval szabadabbak, mint mondjuk a római katolikusok).

    Egyelőre nincs nagyon mit írnom, majd alakul Vallások, hitviták 27937.

    Ajánlott tartalom


    Vallások, hitviták Empty Re: Vallások, hitviták

    Témanyitás  Ajánlott tartalom


      Pontos idő: Pént. Május 17, 2024 8:14 am